Zaczynam tworzyć bloga!

Jak zacząć tworzyć bloga? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć. To jest pierwszy wpis na moim blogu, jeśli jesteś tu przypadkowo i nie wiesz kim jestem to zapraszam do zakładki O mnie.  Słowem wstępu powiem, że bardzo trudno jest napisać pierwszy wpis, zabieram się do tego już chyba 3 dzień. Bardzo dużo myśli przechodzi mi przez głowę – jak zacząć? Długi wyczerpujący wpis, czy krótko i na temat? Czy ktoś to będzie czytał? Warto w ogóle zaczynać? Czy moja motywacja nie skończy się po pierwszym wpisie? Na prawdę nie jest łatwo. Dlatego zadałem sobie takie 3 pytania, które wydają mi się bardzo istotne na początku, a może przydadzą się również Tobie, gdybyś miał kiedyś wątpliwości.

Dlaczego zakładam bloga?

Może to zabrzmi egoistycznie ale zakładam go dla siebie. Chciałbym, aby blog był dla mnie taką dokumentacją moich przemyśleń, zapisem moich pomysłów. Takim miejscem do którego będę wracał żeby sobie coś przypomnieć, bardzo możliwe, że również po to, aby zmodyfikować swoje spostrzeżenia. Mam taką obserwację, związaną z pracą twórczą, głównie to tyczy się programistów. W myślach budujemy duże i piękne pałace ale są one piękne tylko w naszej głowie. Czasem coś jest dla nas normalne i jasne – dla nas. Bo w momencie zrobienia zrzutu myśli na formę werbalną lub też np. poprzez spisanie tych myśli, zauważa się że te myśli są nie zawsze kompletne i wymagają uporządkowania. Właśnie to uporządkowanie toku myślenia o programowaniu jest dla mnie głównym powodem dla którego decyduje się pisać bloga. 

Serio WordPress?

Tak! Postawiłem na WordPress’a z jednej prostego powodu – mogę od razu zacząć. Szczerze mówiąc chciałem sobie zrobić apkę internetową, która byłaby właśnie taką stroną jak ta, którą widzisz. Miała być napisana w ASP.NET Core, na froncie miał być Angular. No i nawet zacząłem ją projektować. Miałem już prawie gotowy template. W wolnych chwilach zamiast scrollować instagrama, scrollowałem pinteresta w poszukiwaniu fajnych projektów dla bloga. Byłem bardzo zmotywowany i jak najszybciej chciałem zacząć klepać nowy projekt. No i tu się zatrzymałem z dalszym projektowaniem.  Zrozumiałem, że zanim ja skończę pisanie tej aplikacji, to prawdopodobnie nie będę miał już chęci, żeby zacząć na niej tworzyć nowe.

WordPress daje mi szansę, żeby w przeciągu kilku godzin zacząć już pisać konkretne treści. Fajnie co nie? Kiedyś pisałem w PHP ale odkąd zacząłem zawodowo zajmować się .NET’em to jakoś nie po drodze mi do PHP. Tak czy inaczej WordPress to jest narzędzie i ja zacząłem tak na to patrzeć. Dodatkowo masa wtyczek i motywów sprawia, że naprawdę można się mocno wciągnąć w tworzenie nowej strony. Kolejnym plusem na konto WordPress’a jest to, że nie daje on taryfy ulgowej. To co napisałem na początku – masz od razu narzędzie i możesz już zacząć nim tworzyć treści. Nie ma wymówek, że tworzysz system do blogowania i jak skończysz to wtedy zaczniesz pisać artykuły. Możesz zacząć tu i teraz. Naprawdę rewelacyjna sprawa, nie spodziewałem się tego ale mega mi się podoba i gorąco polecam Ci WordPress’a.

Jakie są moje oczekiwania?

Myślę, że każdy z nas jak zaczyna coś tworzyć to myśli o tym jak to będzie jak się już skończy to tworzyć. Kiedyś czytałem książkę „7 nawyków skutecznego działania„, jednym z nawyków było rozpoczynanie działań z wizją końca. Tak samo mam w tym momencie, nie rozpoczynam pisania tego bloga z nastawieniem, że jakoś to będzie. Mam pewne oczekiwania co to tego jak ma to wyglądać. Poniżej wypunktowałem sobie to w jaki sposób chciałbym, aby wyglądały moje działania:

  • Publikacja jednego posta na miesiąc
  • W ciągu roku opisanie jednego projektu tworzonego od zera
  • Wyrobić sobie swój styl pisania artykułów
  • Zaproszenie interesujących osób do gościnnych wpisów 
  • W przyszłości nagrywanie wywiadów/podcastów
  • Dzielenie się wiedzą na konferencjach

Chcę, aby krok po kroku od pisania bloga stać się osobą, która chętnie będzie dzielić się wiedzą na konferencjach i będę w pewnym sensie ekspertem. Wydaje mi się, że ta ścieżka jest możliwa do osiągnięcia, a nawet powiedziałbym bardziej odważnie, że to jest jedyna ścieżka do pełno prawnego dzielenia się wiedzą. Oczywiście nie koniecznie trzeba pisać jeden post na miesiąc i realizować jeden projekt na rok, dla Ciebie może to być śmiesznie mało, rozumiem. Ale znam swoje możliwości, tutaj chodzi o to, aby być systematycznym.

Podsumowanie

Podsumowując, jakoś przebrnąłem przez pierwszy wpis, tak myślę, że może dlatego przyszło mi to tak trudno bo robię to pierwszy raz. Zwykle jak się coś robi po raz pierwszy to nie kończy się to tak jakbyśmy chcieli. Następne wpisy będą na pewno już bardziej techniczne, czyli w teorii będzie łatwiej. Zacząłem od stwierdzenia, że bloga piszę dla siebie i tak samo chce skończyć. Chcę tu wrócić za kilka lat, żeby to przeczytać jeszcze raz i zapytać siebie – no i jak?

Podziel się swoją opinią
Mateusz Łysień
Mateusz Łysień

Programuje i czasem coś piszę na blogu.

Artykuły: 14