
Nazywam się Mateusz Łysień i od kilku lat zawodowo zajmuję się programowaniem. W przeszłości studiowałem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie w 2016 zdobyłem tytuł inżyniera, a w 2018 magistra. W przyszłości chciałbym pracować w ESA i rozwiązywać zagadki jakie skrywa przed nami kosmos. Natomiast teraz swoje umiejętności wykorzystuje w codziennej pracy jako programista.
W 2018 roku wpadłem na pewien pomysł, żeby założyć swoją stronę internetową, która miała być wizytówką dla mojej działalności gospodarczej (oczywiście jednoosobowej). Potem wymyśliłem sobie, że to będzie blog. I tak właśnie powstała moja strona – homeverest, na której z większą lub mniejszą częstotliwością staram się publikować treści głównie związane z programowaniem.
No właśnie, programowanie, lubię to robić. Raczej określiłbym się jako programistę .NET, ponieważ jakieś 5 lat spędziłem pracując z tą platformą. Powiedziałbym nawet, że znam ją bardzo dobrze, zacząłem od desktopowych aplikacji pisanych w WinForms oraz WPF. Potem przeniosłem się na programowanie aplikacji webowych z wykorzystaniem ASP .NET Core jak również najnowszych wersji platformy takich jak .NET 6. Podczas mojej pracy przy aplikacjach webowych swoją wiedzę systematycznie pogłębiałem również w tematach frontend. W tym obszarze od jakichś 3 lat pracuję z frameworkiem Angular.
Na początku 2023 trafiłem do międzynarodowego projektu w którym rozwijamy technologię pouch sorterów. Przyczyniło się do poznania nowego języka programowania jakim jest Kotlin. Zdaję sobie sprawę, że to dość kontrowersyjny transfer (szczególnie w środowisku .NET). Jednak sam język stał się mi bardzo przyjazny i polubiłem pracę z nim. Zmiana ta pokazała mi, że język programowania to tylko narzędzie.
Programowanie ciągle jest moją wielką pasją, dlatego chętnie uczę się czegoś nowego. Ostatnio na tapet wziąłem sobie naukę języka Python. Wybrałem go ze względu na jego szerokie wykorzystanie w wielu obszarach, głównie w związanych z machine learning. A jak wspominałem na początku, chciałbym w przyszłości pracować w ESA. Trzeba pomóc szczęściu, a widziałem, że szukają AI Data Engineer’a. Tak czy inaczej wszelkie swoje projekty tworzone w języku Python, czy też w innych językach wrzucam na swojego GitHub’a. Link jest poniżej wśród innych linków do moich social mediów – na które zapraszam.